Cummins standımızda yeni elektrikli sistemimizi sergiledik

“Cummins merkezi Columbus, Indiana (A.B.D.)’de bulunan ve 58.600’e yakın çalışanı olan bir firma. Mühendislik yapılanması olarak farklı bölgelerde teknik merkezlerimiz bulunuyor. Avrupa otomotiv pazarına destek olmak için Darlington, İngiltere’de bir merkezimiz mevcut. Burada Euro 6 , ve gelecek teknolojiler ile ilgili Ar-Ge çalışmaları yapılıyor. Merkezimiz A.B.D.’de olmasına rağmen Dünya'nın farklı bölgelerinde, Çin ve Hindistan'da dahil olmak üzere üretim ve teknik merkezlerimiz bulunmaktadır .”

İzmir’de gerçekleştirilen Busworld İzmir Fuarı’nda birçok firma bir araya geldi. Ekibimiz, Cummins Kıdemli Müşteri Yönetim Uzmanı Emin Koç ile birlikte otomotiv sektörü hakkında konuştu. Emin Koç, fuara özel yeni elektrikli çözümlerini sergilediklerini sözlerine ekledi.

Öncelikli olarak firmanızı tanıyabilir miyiz? Kendi içerisinde beş gruba ayrıldığından bahsettiniz. Nasıl bir ayrım var, siz hangi alanda faaliyet gösteriyorsunuz?

Firmamızda genel olarak; motor, parça, güç (jeneratör) sistemleri, distribütör ve yeni eklenen elektrikli güç olmak üzere beş farklı iş biriminde faaliyet veriyoruz. Türkiye’de hali hazırda çalışmalarını sürdüren iki birimimiz bulunuyor. Biri İstanbul’da, diğeri ise İzmir’de. Biz otomotiv ekibi olarak İzmir’deki ofisimizde motor iş kolunda aktif iken, İstanbul’daki ofisimiz ise distribütör iş kolunda hizmet veriyor. İzmir ofisimizde, Türkiye’deki otomotiv müşterilerimizin yönetiminden sorumluyuz. Ayrıca ofisimizde global satın alma ve şirketimizin diğer iş kollarına destek olan arkadaşlarımız da mevcut. . Ofisimizde Türkiye’deki otomotiv üreticilerine hizmet sunan satış, mühendislik ve satış sonrası destek ekiplerimiz bulunuyor. Müşterilerden sorumlu ekiplerimizde ayrıca, fabrikalarımızda kalite, motor yüklemeleri gibi konular ile ilgilenen ekip arkadaşlarımızda mevcut.

Ürünlerinizden genel olarak bahsedebilir misiniz? Hangi alanlara yönelik çözümler sunuyorsunuz?

Bildiğiniz üzere Türkiye, 2016 yılı itibarıyla Euro 6 emisyon seviyesine geçti. Biz de Euro 6 emisyon standartlarına uygun olarak standımızda da sunduğumuz 3.8 litre, 4.5 litre, 6.7 litre ve 9 litre olmak üzere dizel motorlar ve bunun haricinde yine 9 litrelik L9N olarak adlandırdığımız doğalgazlı motorlar üretiyoruz. Bunun dışında daha farklı emisyon standartlarına sahip pazarlar için de Euro 5 ve Euro 3 gibi emisyon seviyelerine sahip motorlar üretmeye devam ediyoruz. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda bu standartlardaki ürünleri de üretebiliyoruz. Ayrıca yeni yayınladığımız elektrikli sistemimiz mevcut. Bu sistemimiz hem tam elektrikli olarak hem de hibrit özellikleri ile çalışabilen bir yapıda.. Yaklaşık olarak bir yıl önce lansmanını yaptık. Öte yandan motor ile bağlantılı turbo, filtre, emisyon çözümleri, elektronik parçalar, motor kontrol üniteleri, yakıt sistemleri, batarya sistemleri, elektrikli jeneratör sistemleri gibi parçaların üretimlerini de gerçekleştiriyoruz.. Bizim motor iş kolumuzu da On Highway ve Off HighWay olarak ikiye ayırabiliriz. On HighWay dediğimiz otobüs ve kamyon gibi yol üzerinde çalışan araçlar, Off HighWay ise endüstriyel ve iş makineleri gibi araçlardan oluşuyor. Off Highway araçlar için geçerli emisyon standartlarına sahip üretimler de yapıyoruz. Aynı şekilde tarım makinelerine uygun ürünlerimiz de bulunuyor. Otomotiv grubunda ürün gamımızda, Dünya genelinde 2.8 litreden 15 litreye kadar hacimdeki farklı emisyon seviyelerindeki motor tipleri bulunuyor.

Firma olarak organizasyon yapınızdan bahseder misiniz? Satış öncesi veya satış sonrası hizmetlerinizi anlatır mısınız?

Cummins Türkiye irtibat ofisi ilk olarak 1992 yılında İstanbul’da açıldı. Daha sonra 1996 yılında İstanbul’da bulunan ofisimiz İzmir’e taşındı. Şu anda ise Türkiye’de daha önce belirttiğim gibi ikibirimimiz bulunuyor. İzmir’deki ekibimizde ise ben  Otomotiv Grubu Kıdemli Müşteri Yönetimi Uzmanı’yım. Türkiye Otomotiv Grubu Bölge Müdürü’müz ise Cenk Yavuz. Bunun haricinde Uygulama Mühendisliği Türkiye Ekip Liderimiz Özge Senan ve bu yapının altında çalışan mühendislerimiz bulunuyor. Mühendislerimiz, müşterilerimizin tedarik ettikleri motorların entegrasyonunun ve Cummins prosedürleri için gerekli olan onay testlerinin yapılmasından ve takibinden sorumlular. Bir de satış sonrası konularıyla ilgilenen, müşterilerimizin bayilerinin hazırlanması ve yurt dışı ihracat pazarlarındaki desteklerin verilmesi doğrultusunda çalışan bir satış sonrası ekibimiz var. İzmir’deki ofisimizde biraz önce bahsettiğim otomotiv iş koluna destek olan ekibimiz haricinde motor, motor parçaları ve filtrasyon gibi diğer iş kollarımıza destek olan satın alma ve global pozisyonlarda çalışan arkadaşlarımızla birlikte şu anda toplamda 38 kişiyiz. İstanbul Anadolu Yakası Org. San. Bölge’sinde ise Cummins Türkiye Motor Güç Sistemleri Satış Servis Ltd. Şti. adında distribütör birimimiz var. Buradaki yapılanmamız ile de servis, parça tedariği, eğitim vb. gibi konularda Türkiye pazarına destek veriyoruz. Ayrıca yine burada farklı iş kollarımıza da destek olan satış, satış sonrası, servis, garanti, mühendislik, insan kaynakları gibi bölümlerde çalışan arkadaşlarımız bulunuyor.

Teknoloji dünya çapında giderek önem kazanıyor. Piyasada yüksek teknolojik ürünlerden söz ediyoruz. Siz de geleceğin teknolojisi ile ilgili ürünler üretiyorsunuz. Bizlere biraz teknolojik yaklaşımınızdan ve Ar-Ge çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Cummins merkezi Columbus, Indiana (A.B.D.)’de  bulunan ve 58.600’e yakın çalışanı olan bir firma. Mühendislik yapılanması olarak farklı bölgelerde teknik merkezlerimiz bulunuyor. Avrupa otomotiv pazarına destek olmak için Darlington, İngiltere’de bir merkezimiz mevcut. Burada Euro 6 ve gelecek teknolojiler ile ilgili Ar-Ge çalışmaları yapılıyor. Merkezimiz A.B.D.’de olmasına rağmen Dünya’nın farklı bölgelerinde Çin ve Hindistan’da dahil olmak üzere üretim ve teknik merkezlerimiz bulunmaktadır. Bu teknik merkezlerimizde biraz önce belirttiğim ürünler ile ilgili olarak müşterilerimizin değişen ihtiyaçlarına uygun ve gelecek teknolojiler ile ilgili tasarım, mühendislik, ürün geliştirme, Ar-Ge vb. faaliyetler gerçekleştiriliyor.

Busworld İzmir fuarına özgü bir ürününüz bulunuyor mu?

Cummins gelecek teknolojiler konusunda araştırmalar ve çalışmalar yapan, mühendislik ve Ar-Ge konusunda oldukça yetkin ve inovatif bir firma. Firmamızın global vizyonu, müşterilerimize destek olmak amacıyla yenilikler ortaya çıkartmak. Bu fuarda da Türkiye ve ihracat pazarları için lansmanını yaptığımız elektrikli sistemimiz var. Önümüzdeki dönemde özellikle şehir içi uygulamalarda Türkiye ve Avrupa’da belediyelerin daha yüksek oranda elektrikli çözümlere yöneleceğini ön görüyoruz.

Türkiye otobüs pazarındaki ve Türkiye’deki otobüs üreticilerinin ihracat pazarlarındaki hacminiz ve pazar payınız hakkında bilgi verebilir misiniz ?

2016 yılının başında Euro 6 emisyon seviyesi yurt içi pazarı için devreye girdiğinden beri, Cummins Euro 6 motorları tarafından güçlendirilen 4,000 adedin üzerinde otobüs Türkiye’de kullanılmaya başlandı. Son olarak geliştirdiğimiz Faz-C Euro 6 motorlarımızın müşterilerimize sunduğu yüksek performans, yakıt tüketimi avantajımız, dayanıklılığımız ve otobüs uygulamaları konusundaki uzmanlığımızın da yardımıyla, 2017 yılında Türkiye şehir içi otobüs ve midibüs pazarındaki 7 metre ile 18 metre arasındaki uygulamaların %50’sinden fazlasında kullanılmasıyla bu segmentte lider motor tedarikçisi olma başarısını elde ettik. Bunun haricinde Türkiye’deki otobüs üreticilerinin ihracat pazarları için de önemli bir rol üstlenmekteyiz. 2017 yılı başından beri 1,000 adedin üzerinde Cummins Euro 6 motorlu otobüs Türkiye’den özellikle Avrupa ve A.B.D. olmak üzere yurt dışına ihraç edilmiştir. Önümüzdeki dönemde, bu rakamları daha da arttırarak Türkiye pazarındaki aktivitelerimizi ve Türkiye’deki müşterilerimizin ihracat pazarlarındaki rolünü daha da geliştirmek istiyoruz. Dünya genelindeki yaklaşık 8,000 lokasyondaki servis ağımız sayesinde hem yurt içinde hem de ihracat pazarlarında müşterilerimizi desteklemeye devam edeceğiz.