“Faaliyet coğrafyamızı daha da genişletmek en büyük hedefimiz”

Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan Ticari Araçlar Dergisi özel röportajı.

Sektörünüz ve Türkiye özelinde değerlendirdiğinizde 2017 yılı şirketiniz açısından nasıl geçti?

Tüm dünya genelinde zorlu bir yılı geride bıraktık. Yılın ilk yarısında yaşadığımız siyasal ve ekonomik belirsizliklerin, ikinci yarıda dünya geneline de yayılmaya başladığını gördük. Neredeyse tüm yıl odak noktamız döviz kurları ve faiz oranlarındaki dalgalanmaları yönetmek oldu.

Otomotiv sektörünün aksine ticari araç sektöründeki talebin artmadığını görüyoruz. 2016’da %44 daralan kamyon ve çekici pazarının geçen yıla yakın adetlerde kapanmasını bekliyoruz. Çekici pazarındaki daralma inşaat kamyonlarındaki büyüme ile dengelenmekte. Sevindirici olan içinde bulunduğumuz 6t-16t kamyon segmentinde toparlanmanın yavaş yavaş başladığını görmemiz. Biz de bu segment kamyonlarımızla geçen yıla göre daha iyi bir performans gösterdik. Kamyonet segmentinin regülasyon geçişiyle oluşan erken alımlar sebebiyle geçen yılın üstünde kapanmasını bekliyoruz. Midibüs ve Otobüs pazarında da talebin eski yüksek seviyelerine daha dönmediğini görüyoruz. 2017’de koyduğumuz hedefe ulaştık ve Isuzu tarihinin rekor ihracat yılını yaşadık. Son 13 yılda ülkemizin 12 kez midibüs ihracat şampiyonu olmasının yanı sıra otobüs ihracatında da artışa geçtik.

Bu yıl içerisinde şirketiniz bünyesinde yaptığınız yatırımlar, yeni ürünler, lansmanlar vb. gelişmeler nelerdir?

2017’de elektrikli otobüs projemiz ve smart mobility lansmanımızı Anadolu Isuzu Fabrikası’nda üst düzey bir katılımla gerçekleştirdik. Buradaki geliştirme çalışmalarımız son hız devam ediyor. Yılın sonuna doğru yeni nesil 1.9 lt motoruyla ve zenginleşen donanım ve konfor özellikleri ile yeni Isuzu D-Max’i piyasaya sunduk. Perakende müşterileri, kobiler için çok güçlü bir alternatif olarak piyasada yerini aldı. Yeni D-max özellikle MTV avantajı ile fark yaratacak. 2018’de satışa sunacağımız Yeni Isuzu Novo Citi Life aracımızın Avrupa prömiyerini Belçika’da düzenlenen Busworld Fuarı’nda yaptık. Aracımız burada Avrupa basınından büyük ilgi gördük. Romanya başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye’de şehirlere değer katan araçlarımızla için büyük ve önemli teslimatlar yaptık. Fabrikamızın kamyon ve pick-up bölümleri için sahip olduğumuz IMM kalite sertifikasını devam ettirirken, otobüs üretim hattı için de bu sertifikayı alarak Asya kıtası haricinde bu sertifikaya sahip olan tek Isuzu fabrikası olduk. 2017 yılında sektörün patent şampiyonu unvanını da Ar-Ge cabalarımızın sonucu olarak kazandık. 2018’de de yeniliklere açık ve yatırımlarına hız kesmeden devam eden bir otomotiv markası olacağız. 2018 yılı içinde Yeni D-Max’in iletişim çalışmalarına devam ederken Isuzu Novo Citi Life’nin Türkiye lansmanını gerçekleştireceğiz.

Genel olarak 2018 yılından beklentiniz nasıl? Bu yıl için hedefleriniz ve genel stratejileriniz neler olacak?

Avrupa ve Orta Asya da uluslararası ihaleler aldık. Yeni birçok ülkeye distribütörlükler atadık. Bu başarıyı gelecek yıllara taşımamız ve faaliyet coğrafyamızı daha da genişletmek en büyük hedefimiz. Artık küresel bir otobüs markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Hedef 2018’de çok daha iddialı ihracat rakamlarına ulaşmak. Her ülke için farklı araçlar geliştiriyor ve üretiyoruz, yani bir anlamda terzi işi çalışıyoruz. Yıl içinde pazar rakamlarının yüzde 50’nin üzerine çıkmasını bekliyoruz. Bunu da aynı ürünle ama farklı versiyonlarla sağlayacağız. Hatta işbirlikleri ile yurtdışında üretim faaliyetlerine geçmek de gündemimizde olacak.

Savunma sanayi alanında da çalışmalarımız devam ediyor. Savunma sanayine yönelik 8×8 den 20×20 ye kadar özel lojistik kamyonların Türkiye de üretimi konusunda Çek Tatra grubu ile işbirliğine giriyoruz. Özel Projeler Atölyesinden çıkan ilk 75 Dmax Zırhlı aracın başarı ile teslim edilmesi ve akabinde aldığımız övgüler bizlerin daha büyük projeler için aday olmamızı sağlayacak. Bu kapsamdaki farklı ve yeni ürün projelerine sadece Ar-Ge değil, tüm departmanlar önemli katkıda bulunuyor.

Bu yılın sonunda Türkiye’de satışına başladığımız yenilenen Isuzu D-Max ile pazara farklı bir yorum katıyoruz. Sahip olduğu üstün donanım özellikleriyle artık daha rekabetçi olan Yeni D-Max, perakende pazarında daha fazla pay alarak büyüme hedeflerimize katkıda bulunacak.

2018 yılında ana odaklarımız; ihracatta agresif büyüme hedefi doğrultusunda, yeni iş kolları ve yeni segmentlerde yenilikçi atılımlar yaparak, satış sonrası hizmetleri yeniden yapılandırarak, iç pazar risklerini doğru yöneterek, ticari araç işini sağlıklı bir finansal yapı ile büyütmek olacak.