TRANSİST, Kapılarını Ulaşım için 10. Kez Açtı

TRANSİST 2017, Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, 2 – 4 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Rumeli Salonu’nda 10. kez gerçekleşti.

4I teması ile Innovation (İnovasyon), Integration (Entegrasyon), Information (Bilgi Sistemleri), Intelligence (İş Zekası) odak konularında ulaşım sektöründeki yeni ürün ve teknolojilerin sunulduğu TRANSİST 2017’de ziyaretçiler, yerel yönetimler ve sektör temsilcileri arasında ulaşımın geleceğine dair bilgi alışverişi sağlandı.

2 gün süren kongrede; “Geleceğin Ulaşımına Yön Veren Değişim: Açık İnovasyon (Innovation)”, “Ulaşım Modlarının Entegrasyonu ve Şehir İçi Hareketlilik (Integration), “Bilgilendirme Sistemleri ve Ulaştırma Ağlarının Etkin Yönetimi (Information)”, “Ulaşımda Entegre Planlamanın Anahtar: İş Zekâsı Çözümlerei (Intelligence) başlıkları altında 4 panel ve 2 keynote oturum düzenlendi. Kongre kapsamında bu yıl 2. kez Bisiklet Özgürlüğü teması ile Smart Mobility Conference (Akıllı Mobilite Konferansı), 4I temasının konuşulduğu 2 akademik salon ve 9 çalıştay da gerçekleşti.

TRANSİST 2017’nin Açılışına Üst Düzey Protokol Damgasını Vurdu

Açılış konuşmalarını T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mevlüt Uysal, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin yaptı.

“İstanbul’un Toplu Ulaşım Sorununu Çözerseniz, Dünyanın Herhangi Bir Yerindeki Ulaşım Sorununu da Çözebilirsiniz.”

Bakan Arslan, planlı çalışmalar ile ulaşımın her türünde çok mesafe alındığını kaydederek, Bakanlık olarak banliyö sistemlerini metro standardına döndürmek için Gebze’den Halkalı’ya kadar Marmaray kalitesinde taşımacılık yapabilmek için gecelerini gündüzlerine kattıklarını belirtti.

“Asya ile Avrupa Buluşmasının Adıdır, İstanbul”

Açılışta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’da görüşlerini paylaştı. İstanbul’un medeniyetler arası bir kültür köprüsü olduğuna dikkat çeken Uysal; “Büyükşehir olarak şu anda bütçemizin %50’den fazlasını ulaşıma ayırıyoruz. Ulaşım birinci öncelikli konumuz.” dedi.

TRANSİST’e sağladığı akademik katkı ile organizasyonun kongre ayağını bir üst aşamaya taşıyan Akademik İş Birliği Ortağı Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin’de açılışta görüşlerini paylaştı. Türkiye’nin her alanda olduğu gibi ulaşım alanında da milli duruş sergileme adına gayret gösterdiğini belirten Şahin, “Üniversitemizdeki 100’ün üzerinde akademisyenimiz ulaşımla ilgili projeler yürütüyor” dedi.

Ulaşım Sektörünün Yıldız İsimleri TRANSİST 2017’de Bir Araya Geldi

World Wide Fund for Nature (WWF) Canada Başkan ve Ceo’su, Toronto Belediyesi Eski Başkanı David Miller, Transport for London (TFL) Yönetim Kurulu Üyesi Michael Liebreich keynote konuşmaları ile ulaşımın geleceğini anlatacak. Bu isimlerin yanı sıra; IBM Türkiye Genel Müdürü Defne Tozan, MPrime Danışmanlık Hizmetleri Partneri Ioannis MINIS, Huawei Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Zeng Jianguo, Koç Sistem Genel Müdür Yardımcısı Can Barış Öztok kongrede görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

2 gün süren kongre ayağında bazı oturumlar; Opet, Abemedya ve Organik Danışmanlık Hizmetleri sponsorluğunda gerçekleşti.

Smart Mobility Conference “Bisiklet Özgürlüğü” Teması ile TRANSİST 2017’ye Damgasını Vurdu

Smart Mobility Conference (Akıllı Mobilite Konferansı) bu yıl ikinci kez “Bisiklet Özgürlüğü (The Freedom of Cycling)” teması ile gerçekleşti. Akıllı şehirlerin çevre dostu aracı bisikleti odağına alarak şehircilik ve hareketlilikte ulusal ve uluslararası örnekler; Temiz, Sessiz, Etkin ve Özgür: Kent İçi Ulaşım Aracı Olarak Bisiklet, A Rolling Revolution: Cycling, Best Practices (Şehir Örnekleri), Kent içi Ulaşımda Bisiklet Yolu Altyapısı ve Bisiklet Paylaşım Modeli oturumlarında konuşuldu. İstanbul Şehir Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Peyami Çelikcan, Bikenomist Kurucusu ve Bisiklet Gelişim Müdürü Paolo Pinzuti, Bisikletizm.com Sahibi Pınar Pinzuti ve GlobalTech.City ve AmsterdamTech.City Kurucusu Nuray Gökalp görüşlerini katılımcılarla paylaştı. Konferansın 2. Günü Bisiklet Kullanımının Yaygınlaştırılması için Toplumsal Bilincin Artırılması ve Farkındalık Çalışmaları çalıştayı ile sona erdi.

Hackathon City İstanbul ile Katılımcılar Ulaşımın Geleceğini Kodladı

Geleceğin ulaşımını güvenli, kolay, sürdürülebilir ve yenilikçi teknolojilerin entegrasyonu ile tasarlama hedefiyle yola çıkan Hackathon City İstanbul Transist 2017 bünyesinde bu yıl ilk kez gerçekleşti. Yüzlerce başvuru arasından belirlenen katılımcıların 26 saat boyunca kesintisiz proje ürettiği Hackathon City İstanbul’da dereceye giren 3 proje sahibinin toplam 15.000 TL değerindeki ödülleri Ödül Töreni’nde verildi.

Ulaşım Sektörünün Önemli Oyuncuları Fuarda Bir Araya Geldi

10.000 m2 alanda 130’dan fazla katılımcı firma ziyaretçilerle buluştu. 23 farklı ülkeden 10.000’in üzerinde ziyaretçinin katıldığı TRANSİST 2017 yoğun ilgi gördü. Önceki yıllardan farklı olarak iki kongre merkezi üzerinde kurulan TRANSİST 2017 bu özelliği ile Türkiye’de sayılı fuar organizasyonunun gerçekleştirebildiği bir başarıya imza attı.

Transist Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı; BMC, Dentur Avrasya, Gülermak – Nurol, Vakıfbank, Makyol – İçtaş – Astur, Ana Sponsorluğu’nda, Sabah, A Haber, A News, Daily Sabah Ana Medya Sponsorluğu’nda hayata geçti.

TRANSİST 2017 Ödülleri Sahiplerini Buldu

TRANSİST 2017’nin 2. Günü Toplu Ulaşım Mükemmellik Endeksi (TUM Endeks), Hackathon City İstanbul, Toplu Ulaşımı Teşvik Ödülleri ve İSBAK Akıllı Ulaşım Ödülleri’nin sahiplerini bulduğu Ödül Töreni ile sona erdi. Ebru Sanatçısı Garip Ay’ın performansı ile başlayan tören, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı’nın kapanış konuşması ile devam etti. Toplu Ulaşım Teşvik Ödülleri kapsamında Oyuncu Emre Törün, Güldüy Güldüy Çocuk Show ve Türk Bisikletçi Ahmet Örken ödülünü aldı.

TRANSİST 2018 Teması Belli Oldu

Kapanış konuşmasını gerçekleştiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı TRANSİST 2018’in temasını duyurdu.

TRANSİST, 2018 yılında 4C: Cost (Maliyet), Capacity (Kapasite), Congestion (Tıkanıklık), Connection (Bağlantı) temasıyla ulaşımın geleceğine yön verecek.

Transist Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı’nın organizasyonu Infair  (İnfoloji Fuarcılık A.Ş.) tarafından gerçekleştirildi.