Voith Busworld 2017’de otobüsler için yenilikçi ve güvenilir çözümlerini sundu

Voith, 20-25 Ekim tarihleri arasında Belçika’nın Kortrijk kentinde gerçekleştirilen Busworld 2017 fuarında şehir içi ve şehirlerarası otobüslere yönelik yenilikçi ve güvenilir sistem çözümlerini sundu. Voith, ziyaretçilerini 5. salon 513 nolu standında ağırladı. Ziyaretçilerin ve katılımcıların büyük ilgi gösterdiği Voith standında alternatif tahrik teknolojileri, dijitalleşme ve sürdürülebilirlik konuları işlendi.

DIWA.6 otomatik şanzıman ve Stop-Start Teknolojisi

Kullanıcıları için Voith DIWA.6 şanzıman, şehir içi ve şehirlerarası otobüslerde güvenilirlik ve verimlilik anlamına gelir. Benzersiz ilk vites aralığı ile DIWA, diğer şanzımanların ikinci ve üçüncü vites aralıkları içerisinde gerçekleştirdikleri aktarım oranlarını, vites değişimi olmaksızın kesintisiz olarak sağlamaktadır. Bu, tüm aktarma organlarında daha az aşınma, daha yüksek sürüş konforu ve daha az yakıt tüketimi anlamına gelir ve dolayısıyla işletme maliyetlerini önemli ölçüde azaltır. DIWA.6 şanzımanın stop-start özelliği, mümkün olan motor uygulamalarıyla birlikte bir duruş esnasında 180 saniyeye kadar bekleyebilme özelliğiyle rakipsizdir. Otobüsün nasıl kullanıldığına bağlı olarak bu, yüzde 10 – 12’lik bir yakıt tasarrufu anlamına gelir. Sadece CO2 ve NOx salınımlarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda çevrenin korunmasına yardımcı olur ve gürültü kirliliğini azaltır. Günümüzde 1.000’den fazla otobüs DIWA.6 Stop-Start teknolojisi ile donatılmış olup teknolojinin güvenilirliğini ve katma değerini günlük kullanımda kanıtlamaktadır.

DIWA.6 şanzıman ayrıca, daha düşük emisyon değerleri ve daha düşük yakıt maliyetleri olan CNG li araçlarda da ekomomi ve performansı en iyi şekilde birleştiren en ideal şanzıman olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha uzun vites geçiş aralıkları sayesinde DIWA.6 şanzıman, zorlu koşullarda, CNG ve dizel tüm motorlar tipleriyle yüksek derecede uyum sağlamaktadır. Kuvvetli ikincil retarder ile yüksek konfor ve güvenli frenleme sağlanmaktadır. DIWA.6 şanzıman ile yakıt sarfiyatı, CO2 ve  NOx salınımı ve gürültü seviyesi  ciddi ölçüde düşürülmüştür.

Yeni Nesil DIWA

Voith, ilk olarak geçen yıl IAA fuarında duyurulan yeni nesil DIWA şanzımanı üzerinde çalışmayı sürdürmektedir. 48 Volt’u esas alan ve motor ile şanzıman arasında bulunan bir merkezi destekleme ünitesine ek olarak, söz konusu yeni DIWA şanzıman ilave bir vitesle yüksek hız uygulamalarında da rakipsiz hale gelecektir. Uzun zamandır süregelen diferansiyel konvertör prensibi, tasarımın bir parçası olarak kalmaya devam etmektedir. Voith ayrıca DIWA’nın tork konvertörü ile retarderini ayırarak, diferansiyel tork konvertörü çekiş işlevine göre optimize etmeyi planlamaktadır. Ancak her iki bileşen de ortak bir yağ devresi ve ısı eşanjörü kullanmaya devam edecektir.

Daha düşük yakıt tüketimi ve daha düşük işletme maliyetleri

Voith ikincil su retarderi (SWR); dünyada frenlemek için su kullanan, hiç bakım gerektirmeyen ve aktarma organlarından ayrılma potansiyeline sahip ilk ikincil retarderdir. SWR, otobüsler ve kamyonlara yönelik ikincil retarder olarak tasarlanmıştır. Motor soğutma suyunu kendi işletim maddesi olarak kullanır. Böylece aracın gerçekleştirdiği tüm frenlemenin %90’ına kadarını aşınmasız olarak gerçekleştirir. İkincil sulu retarderi bir önceki retardere göre 35 kg daha hafiftir ve kompakt yapısı dolaysıyla hacimsel olarak %50 daha az yer kaplar ve fren balata tozu emisyonlarında %80’e kadar bir azalma sağlar. Özellikle otobüs işletmecileri için bu, araçlarının verimliliğini optimize etmek bakımından kritik bir faktördür.

“TwinSave” teknolojili LP 560 hava kompresörü Voith’un verimliliği artırma alanındaki yenilikçi yönünü göstermektedir. İkinci kompresör kademesindeki ilave bir kontrol valfi, harici bir kontrolle kapalı basınç hattının yanı sıra, rölantide ilave enerji tasarrufunu olanaklı kılar. Dolayısıyla söz konusu teknoloji enerji tasarrufu için her iki kademeyi de kullanmış olur. Bu, piyasadaki referans ölçeği ile kıyaslandığında yüzde 25’e kadar tasarruf sağlayacağı anlamına gelmektedir.

Akıllı Hizmetler. Akıllı. Basit. Verimli.

Voith, ticari araç endüstrisinde geleceğin eğilimlerinden birinin dijitalleşme olduğunun farkındadır. İşletme verilerinin aktarımı ve analizi konusunda uzun yıllara varan deneyimi ve yeni kurulan Dijital Çözümler Birimi ile yakın işbirliği içinde olması sayesinde Voith Turbo dijitalleşmede bir öncüdür. Voith tarafından geliştirilen SmartAssist ve SmartMaintenance sistemleri, otobüs işletmecileri için daha verimli işletmeyi ve optimize edilmiş araç bakımını mümkün kılar. SmartAssist, sürücülerin sürüş davranışlarını optimize etmelerine yardımcı olan ve böylece filonun yakıt tüketimini azaltan kapsamlı bir platformdur.

SmartMaintenance; otomatik şanzımanın durumunu sürekli izleyerek, planlanmayan hizmetle ilgili kesintileri azaltarak, araç kullanılabilirliğini arttırır ve geliştirilmiş bakım planlamasını etkinleştirir. Hâlihazırda 2.000’den fazla otobüs bu teknoloji ile donatılmıştır. Saha ve performans testleri, beyan edilen faydaları uygulamada kanıtlanmıştır.

SmartMaintenance’i esas alan Voith ayrıca münferit garantilerle, hizmet zamanı garantileri ve hızlı dönüşleri ile uygun maliyetli, müşteriye özel hazırlanmış hizmet sözleşmeleri sunar. Bu, sonuç olarak filonun kullanılabilirliğini en üst düzeye çıkarır ve atölye planlamasını optimize eder.